1 STYCZNIA 2010 – 31 MARCA 2011

Większość eksponatów, które można było obejrzeć na wystawie, stanowi depozyt Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Wcześniej były prezentowane w Muzeum Towarzystwa w Ostrowie Wielkopolskim, otwartym w październiku 2003 roku dzięki staraniom profesora Witolda Jurczyka i doktora Wojciecha Stadnickiego ze Szpitala Miejskiego w Ostrowie. Było to pierwsze takie muzeum w Polsce, a trzecie w Europie – po Bonn i Liverpoolu.

W 2007 roku Prezes PTAiIT prof. dr hab. Leon Drobnik oraz prof. dr hab. Witold Jurczyk, organizator i opiekun Muzeum, zwrócili się do władz poznańskiego Uniwersytetu Medycznego z propozycją oddanie w depozyt eksponatów z Ostrowa.

Na wystawie można było obejrzeć między innymi kopię przenośnego aparatu do krótkiego znieczulania rodzących kobiet zaprojektowanego przez Heliodora Święcickiego w 1889 roku. Produkcją i sprzedażą aparatu zajmowała się firma Ash and Sons z Londynu. W cylindrze z kutego żelaza znajdowała się mieszanka gazów – podtlenku azotu i tlenu, do zaworu (wentylu) dołączony był miękki przewód prowadzący do gumowego balonu, a od niego dalsza część rurki prowadziła do małej, metalowej maski. Pacjentka sama przyciskała do twarzy maskę i oddychała mieszanką gazową. Obiekt jest częscią stałej ekspozycji Muzeum.

Prezentowane były też metalowe maski twarzowe różnych typów stosowane niegdyś przy znieczuleniu ogólnym podczas zabiegów chirurgicznych. Na maskę nakładano osiem warstw materiału i kładziono ją na twarz pacjenta, a pielęgniarka lub lekarz odmierzali na nią w miarę potrzeby kolejne krople eteru lub chloroformu. Takie znieczulenie ogólne stosowano powszechnie jeszcze w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Cennym eksponatem, prezentowanym również na ekspozycji stałej, jest płucoserce – aparat zapewniający krążenie pozaustrojowe, zastępujący pracę serca lub serca i płuc podczas zabiegów wymagających wyłączenia ich z krwiobiegu (w kardiochirurgii). Prezentowane płucoserce to trzeci egzemplarz skonstruowany w Polsce. Zbudował je inżynier Franciszek Płużek z Zakładów Cegielskiego (wówczas Zakładów Metalurgicznych im. Józefa Stalina) pod kierunkiem profesora Jana Molla w latach pięćdziesiątych XX wieku. W razie awarii prądu można je było napędzać ręcznie.

W gablotach wystawione były także polskie i niemieckie aparaty do znieczulania, rurki intubacyjne, inhalatory, laryngoskopy.

Historia anestezjologii, intensywnej terapii oraz reanimacji i resuscytacji, najważniejsze daty z rozwoju tych dziedzin w Polsce oraz dzieje Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii zostały pokrótce przedstawione na posterach.

Muzeum bardzo dziękuje Panu Profesorowi Witoldowi Jurczykowi, Panu Profesorowi Leonowi Drobnikowi i Pani Doktor Mirosławie Niziurskiej-Ciesielskiej za pomoc w przygotowaniu wystawy.